У 2019 згідно нової постанови НКРЕКП діє нова методика розрахунків величини тарифів на електроенергію. Найбільше зміни торкнуться бізнесу і в меншій мірі приватних домогосподарств. Як результат маємо чергові подорожчання тарифів на електроенергію для юридичних осіб вже з 1 січня 2019 року, а вже з середини 2019 року зміни торкнуться і фізичних осіб. З огляду на більш низьку вартість тарифів на мережеву електроенергію для фізичних осіб, поки для них найбільш вигідним рішенням є сонячні електростанції що працюють по Зеленому Тарифу, а ось вже для юридичних осіб, враховуючи більш складну процедуру оформлення станцій по Зеленому Тарифу, цілком вигідними стали і сонячні електростанції, що працюють на власне споживання.
На сьогоднішній день, при наявності правильно орієнтованих площ дахів ми можемо зменшити річне споживання електроенергії на підприємствах на 30-50%. Серед таких споживачів можуть бути офісні приміщення, виробничі лінії, логістичні склади, супермаркети, магазини, автомобільні мийки та інше. Іншими словами, нашими потенційними клієнтами є підприємства, де є стабільне споживання в світлий час доби, тобто в той час, коли світить сонце і сонячні батареї виробляють електроенергію.
Для зменшення власного споживання компанія UTEM SOLAR пропонує встановити безакумуляторну сонячну електростанцію, потужність якої підбирається виходячи зі споживання в місяці максимальної генерації електроенергії (травень-липень). Тобто перед підготовкою комерційної пропозиції на сонячну електростанцію для власного споживання основним нашим завданням є повний аналіз режиму споживання електроенергії на підприємстві. Це робиться також і для того, щоб обмежити кількість моментів, в які генерація перевищує споживання і мережевий інвертор зі смарт-метром штучно обмежують продуктивність сонячної електростанції.
Як результат ми підбираємо по потужності сонячну електростанцію, яка згенерує електроенергії трохи менше, ніж підприємство споживає в світлий час доби в літній сонячний день. Таким чином в весняно-літній період сонячна електростанція компенсує 70-90% власного споживання і 15-20% від споживання восени і взимку.
Сонячні батареї, розташовані на даху будівлі генерують електричну енергію, інвертор відбирає цю енергію від панелей у вигляді постійного струму і перетворює його в змінний. Існує 2 можливим варіанти роботи системи:
Для прикладу розглянемо реальний проект одного з наших клієнтів по будівництву заводу для виробництва деревообробного інструменту в Київській області. З огляду на те що завод проектувався вже з урахуванням майбутньої електростанції, ми дали рекомендації проектувальнику по бажаній конструкції даху, яка відмінно підходила б під поставлені нам завдання. Орієнтована на Південний Схід частина даху, на якій ми встановлюємо сонячну електростанцію склала 1400 м² з кутом нахилу 7°. Даної площі цілком достатньо щоб розмістити сонячну електростанцію з встановленою PV потужністю 214 кВт.
Підприємство споживає в місяць в середньому 36 000 кВт*годин.
При цьому середнє місячне споживання в світлий час доби - 30 000 кВт*годин
Стабільна навантаження виробничого обладнання - 170 кВт (+/- 5%)
Проектована потужність сонячної електростанції:
Вартість 1 кВт * год електроенергії починаючи з січня 2019 року - 3,08 грн. / кВт*год
Сумарна річна генерація сонячною електростанцією - 211 460 кВт*годин
Повна вартість сонячної електростанції - 3 459 000,00 грн. (123 500,00 $ за курсом на 01.01.2019 року).
Основне обладнання:
Економія від сонячної електростанції за рік при нинішньому тарифі:
211 460 кВт * годин * 3,08 грн. / КВт * год = 652: 142 грн
Термін окупності сонячної електростанції без урахування зростання вартості електроенергії:
3 459 000,00 грн. / 652 142,00 грн. = 5 років 4 місяці
Мінімальинй термін експлуатації сонячної електростанції становить 20 років. За цей час з урахуванням деградації сонячних батарей станція зробить 3 923 000 кВт* годин електроенергії, що еквівалентно 12 081 000,00 грн. за нинішнім тарифом.
Собівартість сонячної електроенергії за 20 років експлуатації:
3 923 000,00 грн. / 12 081 000 кВт * годин = 0,88 грн